• AKCJA „SPRZĄTANIA LASU”

          • 26 maja br. klasa IIIg1 pod opieką wychowawcy – Pana Marka Rozickiego i Pedagoga Szkolnego – Pana Krzysztofa Załęskiego, wzięła udział w akcji sprzątania lasu okolic Przasnysza. Świadomość dbałości o środowisko jest dużo większa, niż jeszcze kilkanaście lat temu, stąd pomysł, aby wspomóc w ten sposób służby leśne. Niestety, na polu edukacji ekologicznej sporo jeszcze jest do zrobienia i w dalszym ciągu dla pewnej części naszego społeczeństwa las jest doskonałym miejscem na pozbycie się najróżniejszych odpadów. To bardzo źle, dlatego wszelkie działania edukacyjne i proekologiczne zasługują na uznanie. Młodzież naszego LO może być tutaj przykładem. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję a pełne worki odpadów świadczą dobrze wykonanej pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby wiedza wśród mieszkańców o konieczności ochrony środowiska była większa, takich akcji nie trzeba byłoby przeprowadzać.

            opracował  Marek Rozicki

          • WYKŁAD Z GEOGRAFII LUDNOŚCI DLA KLASY IIG

          • 24. kwietnia br. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się wykład dla uczniów klasy IIg, realizującej rozszerzony zakres nauczania geografii.  Temat wykładu: „Jak zrozumieć współczesne przemiany ludnościowe” a został on wygłoszony przez Panią dr hab. Elżbietę Grzelak-Kostulską, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi. Pani Profesor zaprezentowała metodologię badań demograficznych, odnosząc ją do współczesnych problemów, jak i prognozowania przyszłości. Dodajmy, że świat  boryka się za zarówno z eksplozją demograficzną w biedniejszych regionach, jak i ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw w regionach bogatszych. W każdym przypadku rodzi to negatywne konsekwencje. Zajęcia zostały sfinansowane przez Fundację „Pelikan”.Wycieczkę do Torunia zorganizował nauczyciel geografii – Marek Rozicki.

            opracował Marek Rozicki

          • MAMY LAUREATKĘ OLIMPIADY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO!

          • To fantastyczna wiadomość dla naszej szkoły i jej „sprawczyni”. Alicja Brym z klasy IV A naszego liceum została laureatką prestiżowej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego. W gronie 64 finalistów z całego kraju nasza Ala zajęła wysokie 15. miejsce, które zagwarantowało jej tytuł laureatki i przepustkę na wiele wydziałów szkół wyższych w całym kraju.

            Finał odbył się w dniach 15–16 kwietnia w Poznaniu. Ala pojechała tam po przebrnięciu dwóch poprzednich etapów konkursowych, w których rywalizowało łącznie niemal 20 tysięcy młodych adeptów języka angielskiego. Do ścisłego finału awansowali już tylko najlepsi. I w tym gronie zadebiutowała nasza uczennica – jeszcze nigdy w historii nikt z LO im. KEN nie zaszedł tak wysoko w tej akurat olimpiadzie.

            Dwudniowe zmagania były bardzo wyczerpujące, ale zarazem okazały się bardzo szczęśliwe dla Ali. Tak jak dla jej opiekuna, sora Roberta Kozakowskiego, który prowadził uczennicę przez całą rywalizację olimpijską.

            - Wynik Alicji to nie tylko wspomniana 15. lokata. To przede wszystkim świadomość, że zostawiła w pokonanym polu co najmniej kilkanaście tysięcy uczestników, którzy stanęli w tym roku do rywalizacji z języka angielskiego – wyjaśnia nasz anglista zarówno sukces Ali, jak i swój osobisty. – To prawdziwy powód do świętowania. I spokojniejsza głowa naszej olimpijki, która w zasadzie już jedną nogą jest na studiach.

            Zarówno samej Alicji, jak i jej opiekunowi serdecznie gratulujemy. A naszej olimpijce życzymy kolejnych sukcesów już na niwie akademickiej.

            opracoawał Michał Wiśnicki

          • SUKCESU MATEMATYCZNE W KONKURSIE PIÓRKO

          • ​​​​​​​Nasi trzej dzielni matematycy z klasy I a: Michał Wiktorowicz, Kacper Karpiński i Jakub Łączyński odnieśli duży sukces w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym „Piórko” organizowanym w ostrołęckim I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Bema. W drużynie nasza ekipa uplasowała się na drugim miejscu; taką samą lokatę indywidualnie zajął Kuba Łączyński.

            ​​​​​​​

            „Piórko” to uznany już w regionie konkurs matematyczny organizowany od lat przez dyrekcję i nauczycieli I LO. Adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego regionu ostrołęckiego. Nasi uczniowie rokrocznie też mierzą się w zawodach o puchar dyrektora tej szkoły.

            Ten rok, jak zaznaczyliśmy, obfitował w duże sukcesy. W rywalizacji drużyn ustąpiliśmy jedynie ekipie z Łomży; podobnie też blisko był nasz Kuba w triumfie indywidualnym.

            Niezależnie jednak od miejsca podziękowania i gratulacje należą się tak uczniom, jak i ich opiekunowi, sorowi Maciejowi Mikulskiemu.

            opracował Michał Wiśnicki

          • Kasia Glinka laureatką Ogólnopolskiej Olimipady Historycznej!

          • Fantastyczne osiągnięcie! Seria trwa! Po ubiegłorocznym sukcesie Roberta Walterskiego i tym razem nadeszły niezwykle krzepiące informacje z etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Nasza uczennica Katarzyna Glinka (kl. 3b) została laureatką XLIX Olimpiady Historycznej dla szkół ponadpodstawowych.

            Kasia została sklasyfikowana na V miejscu i, co również  ważne, okazała się najlepszą specjalistką w zakresie swojej specjalności, czyli historii XIX wieku! Czas włożony w naukę zdecydowanie się opłacił. Tytuł laureata w tej olimpiadzie gwarantuje 100% z matury rozszerzonej, ocenę celującą na świadectwie z historii oraz preferencje w przyjęciu na wiele kierunków studiów na renomowanych polskich uczelniach.

            W eliminacjach centralnych wzięło udział 101 uczestników z całego kraju. Wyłonieni oni zostali w dwóch wcześniejszych etapach spośród tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych. Opiekę merytoryczną nad naszą laureatką sprawował dr Radosław Waleszczak.

            Podczas finału olimpiady, rozgrywanego od 25 marca do 2 kwietnia w Warszawie i Gdańsku,  uczniowie pisali pracę pisemną, przygotowali analizę tekstu źródłowego oraz zdawali wyczerpujące egzaminy ustne z wiedzy z wybranej specjalności. Jurorzy zgodnie podkreślili bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu.

            Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to ciesząca się wysoką renomą przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

            Od wielu lat trzystopniowe eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu. Rywalizacja na okręgowym i centralnym etapie jest dla uczestników okazją do dyskusji z najwybitniejszymi polskimi historykami, członkami Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej, z których wielu to laureaci poprzednich edycji Olimpiady. Możliwość spotkania innych pasjonatów, sprawdzenia swojej wiedzy, uzyskania cennych nagród i otwartej drogi na wymarzone studia jest magnesem przyciągającym niezmiennie najlepszych miłośników historii ze szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

            Jedno z prezentowanych zdjęć ma szczególny wydźwięk historyczny: tak prezentuje się olimpijska sztafeta pokoleń (z konieczności niepełna): Radosław Waleszczak - OOH 1986, Michał Wiśnicki – OOH 1998, Robert Walterski – OOH 2022, Katarzyna Glinka – OOH 2023.

             

          • Przygotowania do stulecia LO im. KEN – podsumowanie dotychczasowych działań

          • Do uroczystości związanych z jubileuszem 100-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego im. KEN pozostało niecałe pół roku. Od niemal takiego samego czasu trwają też kolejne akcje przybliżające nas do tego wyjątkowego zdarzenia. Można więc powiedzieć, że jesteśmy właśnie na półmetku przygotowań. Co do tej pory zrobiliśmy, a co nas jeszcze czeka?

            Takie święto ma swój wyjątkowy wymiar. W naszym liceum od niemal pół wieku świętujemy kolejne „lecia”. Ale setna rocznica powołania do życia przasnyskiej szkoły – to zupełnie inny kaliber. Nic też dziwnego, że w zasadzie od samego początku roku szkolnego, czyli od września, rozpoczęliśmy cykl przygotowujący nas do tego zdarzenia.

            Oto co do tej pory udało nam się zrobić:

            1. „Wehikuł czasu” – to cykliczne akcje, podczas których uczniowie i nauczyciele przenoszą się w odległe dekady, by wspomnieć, jak to „drzewiej w KEN-ie bywało”. W swoich wirtualnych podróżach cofnęliśmy się już do lat 20. i 30., a także lat 40. i 50. Było kolorowo, magicznie i baaaaardzo nastrojowo;
            2. Grupa przyjaciół KEN-a – cierpliwie przez cały ten czas budujemy listę współpracujących z nami instytucji, które będą partnerami jubileuszu. Wśród nich są oczywiście samorządy, ale także firmy prywatne, instytucje kultury i inne placówki oświatowe. Współdziałamy ze służbami mundurowymi, jak również ze stowarzyszeniami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje nasza współpraca ze strategicznym partnerem – firmą NOVDOM. To dzięki tej współpracy uzyskaliśmy wspaniałe logo i symbole graficzne zjazdu;
            3. Uruchomienie strony internetowej poświęconej zjazdowi – w połowie marca rozpoczęła funkcjonowanie specjalna strona internetowa, przeznaczona wyłącznie na potrzeby zjazdu. To zarazem jedyny sposób, by zamówić karty wstępu na zbliżający się zjazd. Strona powstała dzięki strategicznej współpracy z firmą NOVDOM. Więcej można znaleźć pod adresem: www.100ken.pl
            4. Konkurs na wspomnienia licealne – razem z Miejską Biblioteką Publiczną realizujemy projekt związany ze zbieraniem wspomnień z ostatnich stu lat – snutych przez uczniów i nauczycieli, rodziców i pracowników… Każda pamiątka jest dla nas równie cenna i równie istotna. Na wspomnienia czekamy do końca tego roku, jest więc jeszcze sporo czasu – ale może właśnie lepiej próbować zdążyć przed 29 września, by pochwalić się np. kolegom ze szkolnych ław.
            5. Cykl „Jestem stąd…” – i nasza wisienka na torcie, realizowana wspólnie ze wspomnianą biblioteką i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. To cykl spotkań z wybitnymi absolwentami naszej szkoły, którzy po latach zdobyli najwyższe laury w swoich dziedzinach wiedzy. Do tej pory zorganizowano dwa takie spotkania: 14 marca z dr. hab. prof. UKSW ks. Andrzejem Kobylińskim, a tydzień później 22 marca – z prof. dr. hab. Karolem Jackowskim.

            To oczywiście nie wyczerpuje naszej pomysłowości. Warto obserwować profil szkoły na Facebooku, tam bowiem informujemy o kolejnych działaniach, które przygotowujemy z myślą o tym, aby zjazd miał naprawdę wyjątkowy charakter.   

          • Sukcesy matematyczne KEN-ijczyków na WAT

          • Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z warszawską Wojskową Akademią Techniczną. Efektem tej współpracy są m.in. cykliczne zaproszenia do udziału w prestiżowym konkursie matematycznym organizowanym przez tę uczelnię. W tym roku nasi uczniowie wykorzystali tę okazję znakomicie.

            W miniony piątek, 17 marca, odbył się finał centralny XIV Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego. Naszą szkołę reprezentowało aż 3 uczniów: Aleksander Romasz, Janek Wiśniewski i Mateusz Sobol. Wszyscy najpierw przeszli etap szkolny, by móc wystąpić w nieco ponadstuosobowym finale w stolicy.

            Przasnyscy KEN-ijczycy uzyskali znakomite rezultaty. Aleksander Romasz zajął 9. miejsce i został uhonorowany przez komisję konkursową specjalnym wyróżnieniem. Jan Wiśniewski ukończył rywalizację tuż za pierwszą dziesiątką – ostatecznie był 11. Do czołowych lokat zabrakło mu zaledwie kilku punktów. Trzeci z naszych reprezentantów uplasował się w połowie stawki – zajął 57. miejsce na 111 startujących.

            Opiekunem naukowym młodych zdolnych matematyków był Maciej Mikulski. Zarówno uczniom, jak i nauczycielowi serdecznie gratulujemy.

            Konkurs Matematyczny im. gen. Sylwestra Kaliskiego cieszy się bardzo dużą popularnością. W tegorocznym finale wzięło udział 111 osób wyłonionych spośród 1320 uczniów, reprezentujących 81 szkół ponadpodstawowych. Laureaci konkursu mogą liczyć m.in. na automatyczne przyjęcie na wybrany cywilny kierunek studiów w Wojskowej Akademii Technicznej. W przypadku podjęcia studiów w WAT będą mieć również zagwarantowane stypendium naukowe oraz bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim podczas pierwszego roku studiów.

            opracował Michał Wiśnicki

          • Nasi uczniowie patrzą dalEKO

          • Już w kwietniu rozstrzygną się losy projektu ekologicznego, w który zaangażowana jest jedna z naszych uczennic – Zuzanna Żmijewska z klasy III B. Zuzia walczy o prymat w Ogólnopolskiej Olimpiadzie„Zwolnieni z Teorii”, która ma zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw związanych z szeroko pojętą edukacją.

            Zuzia jest członkinią grupy DalEKOwzroczne.Tak nazwany też został pomysł pięciu licealistek z różnych stron kraju, którego celem jest popularyzacja tematu ochrony środowiska. Jest on realizowany w ramach wspomnianej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

            Dotychczas grupie udało się zrealizować co najmniej kilka bardzo ciekawych inicjatyw składających się na projekt. Były zatem prowadzone wykłady i warsztaty, była aktywność i prezentacja swoich efektów pracy w mediach społecznościowych, była wreszcie akcja sadzenia drzew. Ta ostatnia odbyła się we współpracy z przasnyskim nadleśnictwem w minioną sobotę, 11 marca.

            Łącznie licealistkom udało się dotrzeć do prawie pięciuset odbiorców uczestniczącychw sześciu różnych akcjach, ponad czterdziestu tysięcy czytelników w mediach społecznościowych. Ich projekt zyskał szereg partnerów, w tym także medialnych. Wszystko to zaś jest niezwykle ważne, ponieważ przekłada się na punkty w wielkim finale olimpiady. Ten zaplanowany jest na 21 kwietnia w Warszawie.

            Trzymamy kciuki za Zuzię i jej dalEKOwzroczne koleżanki, by udało się zdobyć olimpijski złoty medal!

            opracował Michał Wiśnicki

          • PACZKA NA KRESY 2023

          • Zapraszamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do udziału w akcji PACZKA NA KRESY, która niesie pomoc naszym rodakom na wschodzie. Szczegółowe informacje znajdziecie na tablicach informacyjnych przy RSU i sekretariacie oraz przy szkolnej auli.

            Zbiórka trwa tylko do 17 marca. Jak zwykle w takich przypadkach, liczymy na Waszą hojność. Już teraz serdecznie dziękujemy.

            Szkolnymi koordynatorami zbiórki są: p. Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska i p. Krzysztof Załęski.

             

            AKCJA „PACZKA NA KRESY” 2023

            informacje organizacyjne

             

            W akcji zbierane będą:

            1. produkty spożywcze takie jak:

            • kawa, herbata, kakao naturalne, rozpuszczalne, słodycze: czekolada, praliny, cukierki, ciastka, czekoladki, chałwa, pierniki, ciasta zapakowane hermetycznie, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony czekoladowe, owocowe, delicje, sezamki;

            • owoce kandyzowane: figi, rodzynki, morele, skórka pomarańczowa, orzeszki, pistacje;

            • przyprawy świąteczne: cynamon, kardamon, wanilia, goździki;

            • konserwy, olej, przyprawy, owoce w puszce (np. ananasy, brzoskwinie), oliwki, suszone pomidory;

            • makarony, kasze, cukier, mąka

            2. środki czyszczące, dezynfekujące, środki do prania itp.

            3. środki higieniczne: pasta do zębów, mydło, żele, płyny do kąpieli, szampony

            4. medykamenty, kremy, środki opatrunkowe

             

            Miłym załącznikiem do paczek mogą być własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami

             

            Zbiórka trwa tylko do 17 marca 2023 r.

          • Zjazd na 100-lecie LO im. KEN: przygotowania idą pełną parą

          • Od kilku miesięcy nasza szkoła przygotowuje się do jedynego takiego wydarzenia w swojej historii: Zjazdu Absolwentów na 100-lecie istnienia przasnyskiej placówki. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że 29 i 30 września odbędzie się to, co najważniejsze: zjazd wszystkich licealnych roczników.

            Oczywiście program całych obchodów jest dużo bogatszy i będzie obejmował kilka najbliższych miesięcy. Możemy napisać więcej: cykl obchodów już się zaczął – za nami m.in. dwa dni tematyczne, podczas których wspominaliśmy historię szkoły z lat 20. i 30., a także dekady obejmujące lata 1940-1960. Natomiast im bliżej 29 września, tym wydarzeń będzie więcej.

            Po feriach szkolnych, które potrwają do 26 lutego, uruchomimy specjalną stronę internetową poświęconą stuleciu i samemu zjazdowi. Dlatego Szanowni Absolwenci – obserwujcie naszą stronę i reagujcie, kiedy tylko ruszą zapisy. To stanie się już niebawem!

            I pamiętajcie: już rezerwujcie sobie dzień 29 września. Takie wydarzenia są tylko raz na sto lat!

          • WALENTYNKI PLUS W NASZEJ SZKOLE!

          • Dzień Zakochanych w LO im. KEN odbędzie się nieco wcześniej, niż jest to zapisane w kalendarzu, nie mamy jednak innej rady. W końcu kto 14 lutego przyjdzie do liceum, kiedy będą trwały ferie?

            Dlatego już na tę środę przygotowaliśmy sporo atrakcji dla całej naszej społeczności:

            • Poczta walentynkowa
            • Kisscam – specjalna ramka do robienia zdjęć (nie tylko dla zakochanych)
            • Sklepik z unikalnymi, ręcznie wykonanymi kartkami walentynkowymi

            Co ważniejsze – tego dnia odbędzie się także kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony dla sorki Ani Gruszki, walczącej z chorobą nowotworową.

             

            Pamiętajcie też, że tego dnia mamy dzień tematyczny – ubieramy się na czerwono albo na różowo.

            Zapraszamy do zabawy i włączenia się w każdy rodzaj aktywności szkolnej. Startujemy punktualnie o 8 rano w tę środę – 8 lutego.

          • STRZELECKA

          • 7.02 kl. 2b wyruszyła do Warszawy. Uczniowie wraz z opiekunami A. Nachtygal i E. Tyniecką udali się do Izby Pamięci ul.Strzelecka 8, aby poznać jej patriotyczną historię. Kierownik Izby P. Marta Milewska zaproponowała klasie udział w lekcji muzealnej śladem inskrypcji więziennych z aresztu śledczego, który mieścił się w budynku dawnej katowni na ul. Strzeleckiej 8. Była to bardzo ciekawa lekcja patriotyzmu. Później uczniowie udali się na Zamek Ujazdowski, gdzie obejrzeli dwie wystawy tematyczne: Ukraina. Pod innym niebem oraz Prognoza pogody Jana Bortkiewicza. Niebo z wystawy ukraińskich artystów stało się dla widzów źródłem śmiertelnego zagrożenia, potwierdzając, że wojna to koniec cywilizacji.


            opracowała Anna Nachtygal

          • OLIMPIADA HISTORYCZNA

          • Kolejna doskonała wiadomość trafiła do nas z Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej- jednej z najważniejszych instytucji w świecie humanistyki licealnej. Katarzyna Glinka z klasy IIIB awansowała do finału centralnego olimpiady z tego przedmiotu. Kasia doskonale poradziła sobie w eliminacjach okręgowych, które - w różnych odsłonach- trwały na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego przez większą część stycznia.  Po podsumowaniu całości punktacji okazało się, że nasza uczennica zajęła bezapelacyjnie 1. miejsce.

            Rezultat Katarzyny Glinki to także wielki sukces jej opiekuna naukowego, sora Radosława Waleszczaka. Obojgu serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego na ostatniej prostej po olimpijski laur.

            Chwilę po otrzymaniu pomyślnych wiadomości Kasia i jej opiekun zdążyli zrobić sobie pamiątkową fotografię z członkami komisji oceniającej występy młodych historyków. Na fotografii od lewej stoją: dr Radosłąw Waleszczak, nasza olimpijka Katarzyna Glinka, prof. Stefan Ciara, dr Karolina Frank oraz dr Piotr Kroll. W komisji zasiadali ponadto prof. Konrad Bobiatyński, prof. Michał Leśniewski oraz dr Jan Błachnio.

            opracował Radosław Waleszczak

          • ALFIKOWE SUKCESY

          • Choć nazwa tego konkursu brzmi dość niewinnie – wcale nie jest to prosty konkurs matematyczny. Na szczęście nasi uczniowie od lat radzą sobie dobrze w tych zmaganiach. Nie inaczej mogło być i teraz.

            Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, liceów i techników. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. 

            Same zadania konkursowe nie wymagają dużej wiedzy szkolnej – a raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych konkurs jest testem wielokrotnego wyboru. 

            W tym roku do zmagań stanęło 44656 uczniów z 1152 szkół w kraju. Z samego Mazowsza wzięły udział 254 szkoły (łącznie 11147 uczniów). Rywalizowano w trzech kategoriach: klas pierwszych, drugich oraz trzecich i czwartych jednocześnie.

            Oto wyniki naszych uczniów:

            • wśród pierwszoklasistów najlepiej wypadł Kacper Karpiński (klasa 1a) – 10. miejsce na Mazowszu i 133. w kraju;
            • w gronie uczniów klas drugich najlepszy wynik osiągnęła Barbara Gruszka (klasa 2a) – 11. miejsce na Mazowszu i 236. w kraju;
            •  w najstarszej kategorii Łukasz Szydlik (klasa 4a) zajął 7. miejsce na Mazowszu i 74. w kraju, natomiast Aleksander Romasz (klasa 3a) uplasował się na 36. miejscu na Mazowszu i 302. w kraju.

            Wszystkim KEN-ijskim reprezentantom gratulujemy, a za przygotowanie uczniów – dziękujemy opiekunowi Maciejowi Mikulskiemu.

            opracował: Michał Wiśnicki

          • KOCHAMY KOSZYKÓWKĘ

          • „I love this Game!!!” można by powiedzieć. Koszykówkę kochamy i gramy też całkiem nieźle. Nasza ekipa LOKENSI odniosła zwycięstwo w powiatowym turnieju koszykówki, który odbył się 24 stycznia na hali sportowej ZSP przy ul. Sadowej. Drużyna prowadzona przez sora Krzysztofa Załęskiego w składzie: Paweł Sokołowski, Antoni Kowalczyk, Jakub Barjasz, Jakub Wilga, Tomasz Budny, Jan Kuskowski, Dorian Sitarski odniosła zdecydowane zwycięstwo wygrywając wszystkie spotkania zarówno w turnieju 5x5, jak i w rozgrywanym po raz pierwszy turnieju koszykówki 3x3.

            Trenujemy wytrwale, nie zwalniamy tempa i gramy dalej!!!

          • KOLEJNY SUKCES W OLIMPIADZIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • 19 stycznia ogłoszono wyniki części pisemnej etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla szkół średnich. Bardzo dzielnie poradziła sobie w nim nasza jedyna reprezentantka, uczennica klasy IVa1 Alicja Brym. Test, z którym musiała zmierzyć się Ala wymagał od niej nie tylko bardzo wysokich umiejętności językowych, ale zawierał również pytania dotyczące wiedzy o kulturze, geografii i realiach politycznych krajów anglojęzycznych. Naszej uczennicy udało się awansować do części ustnej, która jest ostatnim etapem przed finałem. Teraz Ala będzie odpowiadać na pytania dotyczące różnych sfer życia, a także 6 przygotowanych przez siebie lektur z literatury brytyjskiej i amerykańskiej. Oczywiście życzymy jej awansu do ścisłego finału, choć sam fakt, że spośród prawie 19 tysięcy biorących udział w całej Polsce znalazła się w gronie 500 osób, które awansowały do części ustnej etapu okręgowego, jest jej ogromnym sukcesem.

            Opiekunem naukowym uczennicy jest pan Robert Kozakowski.

            GOOD LUCK, Ala

          • Wehikuł czasu stulecia KENa

          • W ramach przygotowań do uroczystych obchodów stulecia szkoły odtwarzamy klimat minionych lat. Tym razem wehikuł czasu stulecia KENa przeniesie nas do lat 40. i 50. XX wieku. Zachęcamy uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły, aby 27 stycznia (piątek) swoim strojem wpisali się w klimat tych lat. W ramach odtworzenia klimatu lat 40. i 50. zapraszamy również na projekcję fragmentu reportażu "Pseudonimy naszych przodków" oraz występ uczennic, Oliwii Jeznach i Gabrieli Borkowskiej, wraz z chórem szkonym w repertuarze patriotycznym.

          • KOLEJNY SUKCES MATEMATYCZNY NASZEGO LICEUM!

          • Aleksander Romasz  to uzdolniony matematycznie licealista, który od dłuższego już czasu notuje znakomite wyniki w nauce. Do listy swoich sukcesów naukowych Olek dorzucił właśnie kolejny: jest pierwszym od lat KEN-ijczykiem, który awansował do etapu regionalnego Olimpiady Matematycznej. Wyniki pierwszej fazy olimpiady pozwoliły rozeznać się w sile matematyki w naszym regionie. - W okręgu stołecznym dominują reprezentanci dużych liceów, a prym wiodą uczniowie z LO im. Staszica w Warszawie. Znaleźć się więc w takim gronie to prawdziwy sukces – komentuje Maciej Mikulski, który jest opiekunem naukowym Aleksandra Rekosza. – Nasze liceum jest jednym z czterech z mniejszych ośrodków naukowych, które wprowadziło do etapu regionalnego swojego reprezentanta. Pozostałe szkoły to licea warszawskie, białostockie i radomskie. O czymś więc to świadczy – podkreśla sor Mikulski.

            Teraz przed naszym młodym matematykiem najważniejszy sprawdzian w jego naukowej karierze (nie liczące matury oczywiście). Etap regionalny jest zaplanowany na 10 i 11 lutego. A w przypadku sukcesu? Matematyczne niebo będzie już całkiem blisko!

          • AWANS NASZYCH UCZNIÓW DO FINAŁU KONKURSU MATEMATYCZNEGO NA WAT

          • Nasza szkoła naukami ścisłymi stoi. W ostatnim czasie przasnyscy KEN-ijczycy mają bardzo dobrą passę i idą jak burza w konkursach przedmiotowych z fizyki czy matematyki. Ostatnim sukcesem jest awans trójki licealistów do finału Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną.

            Wspomniana WAT od kilku lat prowadzi Ogólnopolski Konkurs Matematyczny im. gen. Sylwestra Kaliskiego. A że jest to nasza partnerska szkoła wyższa – wprost nie wypada, żeby nasi uczniowie nie brali udziału w tej rywalizacji. I jak na razie jest bardzo, bardzo dobrze.

            W tym roku aż trzej nasi uczniowie: Aleksander Romasz z klasy 3A oraz Jan Wiśniewski i Mateusz Soból z klasy 4A awansowali do finału tego konkursu. Przasnyscy licealiści znaleźli się w doborowym gronie – są w grupie nieco ponad stu osób, które znalazły się w finałowej rywalizacji. Ta czeka ich równo za dwa miesiące.

            Opiekunem naszej kadry jest sor Maciej Mikulski. Wszystkim – zarówno uczniom, jak i ich opiekunowi – gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            opracował Michał Wiśnicki

          • Olimpiada Historyczna - edycja 2022/2023

          • Katarzyna Glinka uczennica kl. 3 b zakwalifikowała się do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Katarzyna musiała wykazać się bardzo dobrym opanowaniem materiału programowego z historii oraz przygotować pracę badawczą na jeden z tematów ustalonych przez Komitet Główny Olimpiady Historycznej (Kasia wybrała jako specjalizację XIX w.). Eliminacje okręgowe, w murach Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zaplanowane zostały na 14-29 stycznia br.

            Opiekunem naukowym Katarzyny jest pan Radosław Waleszczak. 

            Trzymamy kciuki za naszą reprezentantkę!

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
      • 29 752-23-36 29 752-26-18
      • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
      • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
  • Galeria zdjęć

      brak danych