• MATEMATYCZNA PODRÓŻ

          •  

            ​​​​​​​

            KEN rozpoczął nowy rok szkolny od wznowienia współpracy z Politechniką Warszawską. 15 września klasy 2a i 3a  (matematyczno-fizyczna) wyjechały wraz z nauczycielem matematyki Panem Maciejem Mikulskim na VI Dzień Popularyzacji Matematyki organizowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. 

            Kenijczycy mogli wybierać spośród kilkudziesięciu zajęć związanych z zastosowaniem królowej nauk. Były to wykłady i warsztaty o różnorodnej tematyce i różnym poziomie trudności, przygotowane przez matematyków i popularyzatorów z całej Polski. Dzięki nim uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę matematyczną oraz dostrzec szerokie zastosowania tej dziedziny nauki w fizyce, informatyce oraz w naukach technicznych.

            W ofercie wykładów coś dla siebie mogli znaleźć zarówno matematyczni erudyci, jak i ci zaciekawieni matematyką jako rodzajem intelektualnej rozrywki. Prowadzący opowiadali m.in. o grach wideo, wirtualnej rzeczywistości, czwartym wymiarze, paradoksach, a nawet o związkach matematyki z muzyką i medycyną. Warsztaty były z kolei okazją, by niemal namacalnie dotknąć matematycznych zjawisk w laboratorium komputerowym lub sali ćwiczeniowej.

            Podczas wydarzenia nie zabrakło gier, łamigłówek i konkursów, projekcji filmów matematycznych, wystaw i prezentacji. Uczestnicy  mogli zagrać w gry komputerowe i planszówki, a także zmierzyć się z zadaniami olimpijskimi.

            Nasi uczniowie przekonali się, że matematyka jest użyteczna i fascynująca, a wszystkie pogłoski o jej trudności i nudzie należy włożyć między bajki.

            Podziękowania dla opiekunów: Pani Ewy Dymczyk-Filińskiej i Pana Krzysztofa Załęskiego.

            opracował Maciej Mikulski

          • ROK SZKOLNY Z BIOLOGIĄ ROZPOCZĘTY

          • ​​​​​​​​​​​​​​Wyjazdy rozwijające dla uczniów klas biologiczno-chemicznych to tradycja KENa. W tym roku szkolnym otwarcie sezonu należało do klasy 3c1, która wraz z organizatorem wyjazdu, Panem Zbigniewem Sztucem i wychowawczynią, Panią Olgą Mikulską, 27 września wyruszyła do Warszawy. Bez wątpienia, trzeba być ogromnym miłośnikiem biologii, żeby rozpoczynać podróż o 5.15. Dzięki temu szaleństwu, klasa stawiła się na czas na pierwsze zajęcia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tu, podzieleni na dwie grupy, uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników naukowych UW. W czasie zajęć z botaniki tkanek roślinnych nasi biolodzy poznali w sposób praktyczny budowę tkankową cebuli, marchewki, gruszki i płatków kwiatów. Uczniowie sami przygotowali materiał do obserwacji w mikroskopie świetlnym, barwili oraz wykonywali inne zabiegi eksperymentalne mające na celu poprawę jakości obrazu i zobrazowanie wybranych struktur.
            Kolejne zajęcia to zoologia bezkręgowców, poprzedzona szybką powtórką materiału o owadach. Po odświeżeniu wiadomości o taksonomii oraz budowie morfologicznej i anatomicznej owadów można było przystąpić do wydarzenia dnia - sekcji larwy motyla. Nasi uczniowie, kierowani przez prowadzącą, wykonali ten zabieg perfekcyjnie, a oglądane pod binokularem preparaty posłużyły jako materiał do analizy budowy owadów. Kenijczycy poczuli się dumnie, gdy dowiedzieli się, że poradzili sobie z zadaniami wykonywanymi przez studentów.
            Ostatnim elementem wyjazdu była wizyta w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbyły się zajęcia w szklarniach tropikalnych. Tu dowiedzieliśmy się, że przystosowania roślin do życia w lesie tropikalnym są fascynujące! W czasie tych zajęć poznaliśmy rośliny, które w poszukiwaniu światła wspinają się i rosną w koronach drzew. Zobaczyliśmy także te rośliny, które na co dzień zjadamy, jak np. kawa, kakaowiec, czy ananas. Przenieśliśmy się również do suchych rejonów Afryki i Ameryki Południowej, by przyjrzeć się kaktusom i wilczomleczom.
            Wyjazd był intensywny, ale bogaty w nowe umiejętności! Jesteśmy gotowi na odkrywanie biologii na kolejnych wyjazdach.

            opracowała Olga Mikulska

          • ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ URODZIN PATRONA PRZASNYSZA

          • Choć św. Stanisław Kostka od lat kojarzy się z naszymi okolicami, dopiero od niedawna społeczność lokalna docenia postać tego świętego. Urodzony w Rostkowie święty od 2014 roku jest oficjalnym patronem Przasnysza. I z okazji kolejnej rocznicy tego faktu władze miejskie zorganizowały cykl wydarzeń poświęconych upamiętnieniu postaci naszego krajana.

             

            Kulminacja obchodów nastąpiła w niedzielę, 18 września, kiedy to przypada równa rocznica ustanowienia dla Przasnysza nowego patrona. W samo południe w przasnyskiej farze rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców „grodu nad Węgierką”. Godzinę później zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem świętego znajdującym się w parku miejskim.

             

            W gronie uczestników nie mogło zabraknąć także delegacji przasnyskiego KEN-a pod przewodnictwem dyrektora Piotra Kołakowskiego. W ten sposób pokazujemy, że pamiętamy o naszym dziedzictwie historycznym – tym bardziej że św. Stanisław Kostka jest patronem młodzieży, która przecież stanowi o sile naszej szkoły.    

          • OBCHODY 83. ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

          • W sobotni poranek, 17 września, delegacja naszego liceum wzięła udział w uroczystościach przypominających o kolejnej rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku. Obchody przygotowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu i 2. Ośrodek Radioelektroniczny pozwoliły na przypomnienie tragicznych zdarzeń sprzed 83 lat, kiedy walczący z hitlerowcami kraj otrzymał cios ze strony sąsiada.

             

            Uroczystości rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele OO. Pasjonistów. Następnie wszyscy uczestniczący złożyli pod krzyżem katyńskim wiązanki i znicze, by upamiętnić najsłynniejsze ofiary agresji sowieckiej – żołnierzy poległych w Katyniu. Tu także odbyła się krótka prelekcja historyczna przypominająca wydarzenia sprzed 83 lat.

             

            W delegacji z naszego liceum znaleźli się nie tylko przedstawiciele kadry na czele z dyrektorem Piotrem Kołakowskim, lecz także uczniowie. Także w ten sposób staramy się edukować najmłodsze pokolenie – by pamięć o wydarzeniach z 1939 roku nie zacierała się wśród najmłodszej części naszego społeczeństwa.

          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • W DNIU 19 WRZEŚNIA 2022 ROKU

            O GODZINIE 16.30

            ODBĘDĄ SIĘ SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW KLAS

            Z RODZICAMI

             

            Spotkania klas z wychowawcami:

            I A  sala nr 31 – korytarz dolny

            I B sala nr 10 – korytarz górny

            I C sala nr 38– korytarz dolny

            I F sala nr 3– korytarz górny

            I G sala nr 2– korytarz górny

            I i aula– korytarz górny

            II A sala nr 11

            II B sala nr 34

            II C sala nr 25

            II G sala nr 32

            III A sala nr 12

            III B sala nr 4

            III C sala nr 9

            III G sala nr 33

            IV A   sala 19

            IV B sala nr 26

            IV C sala nr 17

            IV G sala nr 18

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W NASZYM LICEUM

          • 1 września tuż po godzinie 9.00 oficjalnie wystartowaliśmy. Sala gimnastyczna w LO im. KEN pękała w szwach - był to niechybny znak, że czas już rozpocząć nowy rok szkolny w naszej szkole. Rok szczególny pod kilkoma względami. Ale po kolei.

            Ten tekst powinniśmy zacząć mniej więcej tak: "Jak co roku 1 września nauczyciele oraz uczniowie stawili się na uroczystym początku roku szkolnego". Nie byłaby to jednak do końca prawda - w końcu była to pierwsza od kilku lat gremialna inauguracja roku szkolnego. Do tej pory pandemia skutecznie uniemożliwiała organizację takich uroczystości. Ale wygląda na to, że powoli wracamy do normalności.

            Rozpoczynający się rok szkolny jest pod kilkoma względami wyjątkowy. Po raz pierwszy od wielu lat w liceum pojawili się czwartoklasiści. Czeka ich też zmodyfikowana matura. Nastąpiły także zmiany na stanowisku dyrektorskim. Początek roku poprowadził Piotr Kołakowski, nowy dyrektor, który inaugurował swoją pracę w murach przasnyskiego LO na tym stanowisku. Wreszcie w tym roku szkolnym rozpoczną się obchody 100-lecia istnienia KEN-a. Zatem - będzie się działo!

            Sama uroczystość przebiegła sprawnie i... krótko. Najważniejszymi momentami, oprócz powitania nowego dyrektora przez starostę Krzysztofa Bieńkowskiego, było wprowadzenie do grona licealistów nowych uczniów. A tych mamy naprawdę sporo: tegoroczny nabór był tak obfity, że udało nam się utworzyć aż sześć klas pierwszych, w tym tę o profilu matematyczno-informatycznym.

            A już następnego dnia przystąpiliśmy do pracy. Wytężonej - bo w końcu czasu jest mało. Koniec roku dla maturzystów wypada już za osiem miesięcy, a dla pozostałych uczniów - za dziesięć. 

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu
        • 29 752-23-36 29 752-26-18
        • Św. St. Kostki 15 06-300 Przasnysz Poland
        • DYREKTOR PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY PONIEDZIAŁEK W GODZINACH 9.00-10.30 LUB W INNYCH TERMINACH PO UZGODNIENIU TELEFONICZNYM
    • Galeria zdjęć

        brak danych